دستگاه بورینگ و نحوه عملکرد آن

کاستن ماده از سطح یک تعریف ساده برای ورود به دنیای بزرگ تراش و ماشینکاری است. در این فن دقت، کیفیت و سرعت عمل ملاک‌های اصلی هستند و اغلب روش‌های ساخت با دستگاه‌های ماشین‌کاری را می‌توان به دو صورت قطعه ثابت و ابزار متحرک یا ابزار ثابت و قطعه متحرک انجام داد.
برای تصویری بهتر از دستگاه بورینگ می‌توان آن را با دستگاه تراشکاری، یک عضو مهم و مشهور دستگاهای ماشین‌کاری مقایسه کرد. اگر وظیفه یک دستگاه تراش عملیات کاهش قطر خارجی یک قطعه باشد یکی از وظایف دستگاه بورینگ  افزایش قطر داخلی یک سوراخ یا حفره است.
تفاوتی نمی‌کند این سوراخ نتیجه یکی از فرایندهای اولیه همچون ریخته‌گری باشد یا اثر یک مته ساده بلکه مهم افزایش همراه با دقت قطر این سوراخ است. در واقع ما می‌خواهم با  دستگاه بورینگ کیفیت سطح داخلی سوراخ بسیار دقیق و مطابق استاندارد تلرانس مورد نظر ارتقا پیدا کند.
دستگاه بورینگ و نحوه عملکرد آن

دستگاه بورینگ

اجرای عملیات‌های تراشکاری برای سطوح داخلی یک دغدغه بسیار جدی در صنعت است. اصولاً تراشکاری از فرآیند‌های ثانویه به شمار می‌رود و از بابت هزینه‌ای که برای آن پرداخت می‌شود باید در هنگام ورود به آن بسیار حساب شده عمل کرد و صد البته بهترین راه، مدنظر داشتن ملاحظات لازم در زمان طراحی قطعات فنی است.
از سویی کیفیت خروجی ماشین‌آلاتی همچون دستگاه بورینگ در صنایع پیشرفته امروزی امری لازم و غیرقابل اجتناب است. به‌عبارتی دستگاه بورینگ در عین اینکه معمولا در مراحل نهایی فرآیند تولید به کار گرفته می‌شود؛ ولی نتیجه عملیات ‌آن چنان در کیفیت قطعه فنی مهم است که می‌تواند باعث موفقیت کار یا رد قطعه از نظر فنی شود.
در دنیای مهندسی ساخت قطعات به سه نوع سوراخ برمی‌خوریم:
  • نوع اول سوراخی که انتهای مشخصی درون قطعه دارد و به آن حفره یا سوراخ بسته نیز گفته می‌شود.
  • نوع دوم سوراخی است که از میان قطعه می‌گذرد و می‌توان آن سوی قطعه را دید که به سوراخ راه معروف است.
  • نوع سوم سوراخ‌هایی است که از تقاطع دو مسیر داخلی شکل گرفته‌اند.
می‌بینید که مشخصه بارز هر سوراخ قطر و عمق آن است. هنگامی‌که برای افزایش کیفیت سطح این قطعات انواع عملیات ماشینکاری را انجام می‌دهیم به ابزار مختلفی نیاز داریم؛ در عین حال قوانین عمومی وجود دارد که برای ایجاد کیفیت و دقت بالا ملزم به شناخت آنها هستیم.
یک قانون عمومی به ما می‌گوید هر چه طول ابزار ماشینکاری بیشتر باشد کیفیت و دقت نهایی سطح کاهش پیدا می‌کند. به این موضوع، نحوه خروج محدود براده از سوراخ را اضافه کنید. بنابراین برای ایجاد سوراخ‌های با دقت بالا و شرایط خاص که دریل، تراشکاری داخلی و ابزارهای مشابه کارگشا نیست و زمانی که از تولید صنعتی، قطعات حجیم و سنگین و قطعات نامتقارن صحبت به‌میان کشیده می‌شود، دستگاه بورینگ انتخاب اول ماست.

دستگاه بورینگ

دستگاه بورینگ به نماد تراشکاری داخلی معروف شده است ولیکن این دستگاه شگفت‌انگیز توانایی‌های ایده‌آلی برای شرکت در خط مقدم تولید بهترین محصولات فنی و مدرن جهان فناوری را دارد.

کاربردهای بورینگ

اگرچه دستگاه بورینگ به نماد تراشکاری داخلی معروف شده است؛ ولی از دستگاه‌های بسیار مهم ماشینکاری است که ورای مرزهای محدودیت ادوات دیگر به انجام وظیفه می‌پردازد. درعین حال در بورینگ نیز همان ابزارهای ماشینکاری که با چرخش وظایفی همچون قلاویزکاری،‌ برقو، کفتراشی و غیره را انجام می‌دهند،‌ می‌توانند عملیات‌های مختلف را به عهده بگیرند.
از انواع کاربرد ماشین بورینگ می‌توان به عملیات‌های زیر اشاره کرد.
  • برقوکاری
  • تراشکاری
  • شیارزنی
  • صیقل کاری
  • دنده تراشی
  • سنگ زنی
  • کف تراشی
  • سیلندر تراشی
البته حساسیت قوانین عمومی ماشینکاری در بورینگ بیشتر است، اگر دستگاه تراشکاری را دقیق بدانیم می‌توانیم بگویم بورینگ‌ها یک گام جلوتر و دقیق‌تر هستند.
در اهمیت محاسبه هزینه تراشکاری در دنیای ماشین‌کاری که هر چه بگوییم کم است؛ ولی باید بدانید که در مورد بورینگ این اهمیت دو چندان خواهد شد. شناخت قوانین عمومی ماشینکاری در بورینگ می‌تواند باعث افزایش کیفیت سطح شود بنابراین استفاده از بورینگ به‌همراه رعایت اصول مهندسی که منجر به افزایش کیفیت قطعات و کاهش هزینه‌ها می‌شود و یک فرصت ایده‌آل برای حضور در بازارهای جدید و پرسود است.