انواع ماشین بورینگ

ظرفیت‌های دستگاه بورینگ وابسته به ابعاد و نوع میز کار،‌ ویژگی‌های اسپیندل و وزن مجاز قطعه هستند. از سویی شناخت استراتژی مناسب برای انواع پرداخت از خشن تا نرم به شناخت و انتخاب انواع دستگاه بورینگ کمک شایانی می‌کند.
در دستگا‌ه‌های بورینگ هر چه قطر اسپیندل بزرگ‌تر باشد، استحکام بیشتر برای اجرای عملیات‌های سنگین‌تر را دارد. از همین‌رو برای موادی همچون آلومینیوم، اسپیندل‌های با سرعت بالا مناسب‌تر است.
سایز قطعه کار نیز در عملکرد دستگاه بورینگ موثر است که معمولاً میز کار دستگاه بورینگ  باید از قطعه کار شما بزرگ‌تر باشد تا دستگاه بتواند در حالت بهینه‌ای عملیات‌ها را انجام دهد.
حرکت محورها نیز نسبت به موقعیت‌های ماشینکاری و عرض دستگاه‌ها متفاوت است و در مجموع توانایی محورهای محرک بورینگ را می‌توان شامل موارد زیر دانست.
  • حرکت افقی عرضی میز
  • حرکت چرخشی میز
  • حرکت افقی طولی اسپیندل
  • حرکت افقی کلگی ماشین
  • حرکت عمودی کلگی ماشین
انواع ماشین بورینگ
انتخاب حرکت محور منوط به نوع بورینگ و نیازهای قطعه است و می‌توان هر ۵ حرکت را با هم مدیریت کرد. می‌توان دستگاه بورینگ را از خانواده فرزها نیز به شمار آورد. در هر حال هرچه رنج آزادی محور W بیشتر باشد در عمق بیشتر می‌توان ماشینکاری کرد و هر چه رنج محور X  و Y  بیشتر باشد می‌توان قطعات عریض و  بلندتری را در دستگاه بورینگ استفاده کرد.

دستگاه بورینگ افقی

دستگاه بورینگ افقی دسته متنوع‌ای از دستگاه‌های تراش داخلی هستند که امکان کار با قطعات بزرگ مانند موتور خودرو، سیلندر‌های بزرگ، انواع هوزینگ و… را فراهم می‌آورد. به عبارتی برای قطعاتی که نمی‌توان عملیات تراش داخلی را به‌وسیله دستگاه دریل یا دستگاه تراش انجام داد، ماشین بورینگ افقی توسعه یافته است.
ماشین بورینگ افقی داری یک میز کار ثابت است و ابزار آن حول محور افقی به گردش در می‌آید. شناخت بیشتر دستگاه بورینگ افقی به دلیل تنوع آن نیاز به تعمق بیشتری دارد و انواع آن از تیبل تاپ گرفته تا پلانر تاپ نشان دهنده اهمیت و کارایی این دستگاه در فرآیندهای تولید است.
توسعه ماشین بورینگ افقی باعث شده در این دستگاه  علاوه بر اجرای تراشکاری داخلی، گستره وسیعی از سرعت‌ها و عمق براده برداری‌ها گوناگون برای اجرای انواع عملیات ماشینکاری فراهم شود؛ لیکن این پایان توسعه ماشین بورینگ افقی نبود. ماشین بورینگ افقی با نصب انواع تجهیزات ساده می‌تواند عملیات‌های ویژه‌ای همچون ساخت پیچ‌های بسیار دقیق، سنگ‌زنی مداری، دندانه تراشی و … را نیز انجام دهد.

ماشین بورینگ عمودی

به‌طور معمول در تراشکاری وقتی قطعات حجیم یا سنگین می‌شوند دیگر نمی‌توان برای تثبیت موقعیت آنها در حین عملیات به‌صورت افقی و به استفاده از مرغک‌ اعتماد کرد، راهکار مناسب استفاده از وزن خود قطعات و اجرای عملیات به‌صورت عمودی است.
ماشین بورینگ عمودی گام بلند دستگاه‌های بورینگ‌ برای کار روی قطعات بزرگ‌تر است.  یک میز دوار که قابلیت حرکت در طول و عرض را دارد و آماده است تا قطعات حجیم و سنگین حتی تا ابعاد ۱۲ متر را نیز تحمل کند، از ویژگی های رایج دستگاه بورینگ عمودی است. این میز  در عین عملیات نیز می‌تواند با وجود بار سنگین حرکت دقیقی را به نمایش بگذارد.
از سویی ماشین بورینگ عمودی که می‌تواند چندین ابزار را با هم کنترل کند، دارای تکیه گاه متحرک و ابزار ثابت است. انتخاب ابزار در ماشینکاری و درک محدودیت‌های آنها یک شیوه مناسب برای تولید محصولات بهتر و کاهش هزینه است. بنابراین توانایی نصب ابزارهای چندگانه در ماشین بورینگ عمودی یک مزیت ویژه برای افزایش تیراژ محصولات است.
انواع ماشین بورینگ عمودی عبارتند از:
  • ماشین بورینگ عمودی سری تراش
  • ماشین بورینگ عمودی استاندارد
اهمیت دستگاه بورینگ

تغییر در فرآیند تولید امکانی فوق‌العاده برای شرکت‌ها است که تا طراحان آنها بتوانند انواع محصولات سفارشی را با افزایش تیراژ و با اجرای بهترین استانداردها در زمان مشخص به دست مصرف‌کنندگان برسانند و این تغییرات با دستگاهای همچون بورینگ مهیا شده است. البته عملکرد و کیفیت دستگاه بورینگ همانند هر دستگاه ماشینکاری که در واقع به اجرای فرآیندهای ثانویه تولید می‌پردازد نه تنها به طراحی و ساخت دستگاه بورینگ بستگی دارد بلکه به طراحی قطعه و نحوه اجرای عملیات نیز بستگی دارد.

ماشین بورینگ دقیق

ماشین بورینگ دقیق همان‌طور که از نام آن پیدا است برای تراشکاری داخلی با دقت بالاتر و در فرآیندهای  همچون تراش و فینیشینگ استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها تنوع فراوانی دارند و این توانایی را دارند که از یک یا چندین اسپیندل در جهت‌های افقی،‌ عمودی و حتی در زوایای مختلف استفاده کنند.
در این‌ میان دستگاه جیگ بورینگ با استفاده از ورنیه‌های بار دهی میکرونی به‌عنوان نمادی از بالاترین سطح دقت در بین دستگا‌های بورینگ شناخته ‌می‌شود. این دستگاه برای تولید انواع  جیگ و فیکسچرها،‌ ابزارها و دیگر قطعاتی که برای تولید آنها نیاز به دقت بالایی است کاربرد فراوانی دارند.
اگرچه دستگاه‌های جیگ بورینگ از نظر ظاهری شبیه دستگاه فرز عمودی هستند؛ ولی آنها نیز انواع متفاوتی دارند.
  • نوع ماشین فرز عمودی
  • پلانر تاپ

دستگاه بورینگ و فناوری دیجیتال

اگرچه CNC نام جذاب و مرموزی است لیکن هنگامی‌که توانایی استفاده کنترل رایانه‌ای یا عددی عملکردها به یک دستگاه تراش اضافه می‌شود یک دستگاه‌ سی‌ان‌سی یا ان‌سی تولید می‌شود که یا با کنترل نرم‌افزاری یا به واسطه سخت‌افزار الکترونیکی در تحولات مدرن دنیای صنعت سهیم است.
طیف کنترل حرکات توسط ماشین در دستگاه‌های  ان‌سی یا سی‌ان‌سی یا متفاوت است؛ ولیکن دستگاه ماشینکاری که شروع، پایان و کنترل ابزار عملیات را انجام دهد شایسته حضور در خانواده دستگاه‌های سی‌ان‌سی و ان‌سی است. بورینگ‌ها را نیز می‌توان برای ساخت انواع قطعات پیچیده با کمک  فناوری دیجیتال کنترل کرد. از این جهت دستگاه بورینگ بورینگ NC و بورینگ CNC در صنعت امروز بسیار محبوب و پرکاربرد هستند.
با استفاده برنامه‌نویسی از طریق نرم‌افزارهای همچون پاور‌میل در ماشین‌های CNC علاوه بر کاهش زمان سرعت عمل و افزایش کیفیت قطعه می‌توان به بهبود روند تولید و افزایش بهره‌وری نیز دست یافت. بورینگ به رفع نیازهای تراشکاری داخلی می‌پردازد؛ اما عملا این دستگاه با انجام عملیات‌های گوناگون یکی از بهترین‌ها در بین ماشین‌های CNC هستند.