شیر بیلوزدار

شیر بیلوزدار یکی از عوامل جلوگیری از نشتی در کارخانجات صنایع شیمیایی می‌باشند. نشتی در خطوط لوله در کارخانه های شیمیایی باعث انتشار مواد سمی در محیط زیست می شود. تمام این نشتی ها را می‌توان با استفاده از ابزارهای مختلف شناسایی کرد. معمولا نقاط نشتی بحرانی در اتصالات فلنچی، شیرها و پمپ ها بوجود می آیند. بیلوز در شیرها یکی از راهکارهای موفق جلوگیری از نشتی در صنایع شیمیایی می‌باشد.
امروز صنعت پتروشیمی در جهت استفاده از فناوری های ایمن تر برای حفاظت از محیط زیست قدم بر می‌دارد و با این رویکرد استفاده از تکنولوژی‌های مدرن همانند شیرهای بیلوز دار از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.
نشتی از مرکز شیرها و Stuffing box پمپ ها از نگرانی‌های ویژه کارکنان تعمیر و نگهداری کارخانجات می‌باشد. مهمترین مشکلات بوجود آمده توسط این نشتی‌ها عبارتند از:
  • آلودگی محیط زیست
  • ایجاد خطر برای کارکن
  • از دست رفتن مواد اولیه یا محصول نهایی
شیر بیلوزدار داری یک کارتریج بیلوز می‌باشند. بیلوز از یک شکل پیچ وار مطابق شکل زیر برخوردار است که با اتصال به دوقسمت داخلی شیر  و به علت نوع طراحی آن، در اثر جریان بخار یا سیال باز و بسته می‌شود و در عین حال از نشتی جلوگیری می کند.
در شیر بیلوزدار معمولا وقتی بیلوز در حالت کشیده قرار دارد شیر بسته است و هنگامیکه بیلوز در حالت فشرده خود قرار میگیرد، شیر بسته است.
بیلوز یک جزو حیاتی و قلب سیستم آب بندی در شیرهای بیلوز دار می‌باشد.


طراحی بیلوز ها:

بیلوز ها معمولا به صورت دولایه یا سه لایه تولید می‌شوند. افزایش تعداد لایه ها باعث افزایش مقاومت بیلوز نسبت به فشار داخلی شیر می‌شود.
به عنوان مثال در شیرهای بیلوزدار با افزایش لایه های بیلوز از ۱ لایه به ۲ لایه، مقاومت بیلوز از ۸۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داشت.
نحوه عملکرد بیلوز این قطعه را مستعد به خرابی خستگی جوش می‌کند. این خرابی می تواند از متریال مورد استفاده، روش ساخت، میزان و فرکانس باز و بسته شدن باشد.
شیر بیلوزدار
اهمیت استفاده از بیلوز

در یک شیر با فشار کاری ۱۵۰Psi یک مقدار جزیی ۰.۰۰۱ اینچی لقی بین قطعات باعث نشتی به میزان ۲۵lb/hour بخار خواهد شد.

متریال مورد استفاده در بیلوزها :

معمولا برای ساخت بیلوز از استیل ۳۱۶Ti استفاده می‌گردد. تیتانیم موجود در این استیل باعث افزایش مقاومت به دما می‌شود. علاوه بر این استفاده از متریال‌هایی مانند Inconel 600  یا Inconel 625 باعث افزایش مقاومت نبست به خوردگی و خستگی می گردد. نهایتا در مکان هایی که حساسیت به خوردگی و خستگی در بیلوزها بسیار بالاست از Hastalloy C-276 برای ساخت بیلوز استفاده می‌شود.
لازم به ذکر است استفاده از بیلوزهای چند لایه نیز با کاهش ضربات ایجاد شده باعث افزایش مقاومت به خستگی خواهد شد.
نهایتا استفاده از متریال مناسب و بیلوز چند لایه باعث افزایش عمر بیلوز و کاهش نرخ خراب شدن بیلوز خواهد شد.

نحوه عملکرد شیر بیلوزدار

دیر ویدئوی زیر می توانید نحوه عملکرد شیر بیلوزدار یا بیلوز ولو را مشاهده کنید